Bractwo św. Barbary powstało z inicjatywy parafianina Adama Nawalany przy wsparciu ks. proboszcza Stanisława Koziana. Założycielom przyświecało wołanie do współczesnych ludzi przez Jana Pawła II zawarte w Encyklice „Veritatis splendor”: „Kościół ukazuje wiernym przykłady licznych świętych mężczyzn i kobiet, którzy głosili i bronili prawdę moralną aż do męczeństwa... kanonizował ich świadectwo i publicznie uznał za słuszne ich przekonanie, że miłość Boga każe bezwarunkowo przestrzegać Jego przykazań nawet w najtrudniejszych okolicznościach i nie pozwala ich łamać nawet dla ratowania własnego życia”.
Bractwo posiada własne pomieszczenie obok kaplicy św. Barbary na wspólne spotkania i na gromadzenie pamiątek górniczych. Członkowie Bractwa uczestniczą ze sztandarem św. Barbary w uroczystością kościelnych i państwowych. Prowadzą też działalność edukacyjną wśród dzieci prezentując pracę górników na przykładzie zgromadzonych eksponatów.
Niech św. Barbara wyprasza łaski dla wszystkich górników i parafian. Patronka nasza uczy nas postaw godności i dumy bycia chrześcijaninem. Niech w naszym życiu nie zabraknie żywej wiary i męstwa w jej wyznawaniu.